niedziela, 15 lutego 2015

Jak samodzielnie zrobić mąkę bezglutenową?

Nie jest to ani trudne, ani drogie. Przedstawiam proste sposoby jak zrobić mąkę jaglaną, ryżową, owsianą, migdałową i kokosową. Najwięcej pracy jest przy "produkcji" mąki kokosowej, tak więc ją zostawiam na koniec.

Mąka jaglana powstaje przez zmielenie (na najwyższych obrotach) w blenderze surowej (suchej) kaszy jaglanej (żeby była jak najlepiej zmielona musi to trwać co najmniej 3 minuty).

Mąka owsiana powstaje przez zmiksowanie w blenderze zwykłych płatków owsianych. Trwa to kilkanaście sekund.

Mąka ryżowa - przez zmiksowanie suchych ziarenek ryżu. W tak jak w przypadku kaszy jaglanej musi to być na najwyższych obrotach i trwać co najmniej kilka minut.

Mąkę migdałową otrzymamy miksując migdały. Trzeba je wcześniej obrać ze skórki. W tym celu namoczyć migdały w gorącej wodzie przez ok. 1 godzinę. Potem każdego migdała obrać - skórka bardzo lekko odchodzi. Ale uwaga - migdały należy dokładnie wysuszyć przed zmiksowaniem. Można także pójść "na łatwiznę" i zmiksować po prostu gotowe płatki migdałowe - ominie nas namaczanie i obieranie migdałów :-)

A teraz mąka kokosowa. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to tani produkt - za kilogram trzeba zapłacić nawet 60 złotych. Dlatego uważam, że warto zrobić ją w domu - jest to co prawda trochę pracochłonne, ale bardzo ekonomiczne. Cena domowej mąki kokosowej to około 10 zł za kilogram, więc różnica spora :-)
Przepis znalazłam u Olgi Smile. Potrzebne będą wiórki kokosowe (200 g), które zalewamy wodą (1,5 litra) i zostawiamy na noc. Rano trochę podgrzewamy wodę i całość miksujemy w blenderze. Po zmiksowaniu odsączamy wodę na gazie lub gęstym sitku. następnie należy proces powtórzyć, tzn. zalać całość wrzątkiem, zmiksować i odsączyć. Otrzymujemy przy okazji mleko kokosowe, które można przelane do butelki można przechowywać w lodówce. Wracamy do wiórków, które należy teraz wyłożyć na blachę do pieczenia i wstawić do piekarnika na 1,5 godziny. Suszymy je w temperaturze 100 stopni. Co 20 minut trzeba je lekko przemieszać. Po zakończonym suszeniu należy wiórki jeszcze raz zmiksować i przesypać do szczelnego pojemnika. I w ten oto prosty sposób otrzymujemy mąkę kokosową własnej produkcji :-)


Skoro mamy już gotowe mąki, możemy przystąpić do pieczenia.
Spodziewajcie się nowych przepisów w najbliższym czasie :-)

7 komentarzy:

  1. Sama robię jedynie mąkę owsianą. Wszystkie pozostałe o których piszesz kupuję. Jaglaną raz robiłam, ale wyszła gorzka, a żeby taka nie była wymaga obróbki przed mieleniem, co trochę mnie zniechęca. A czy ta z Twojej kaszy nie jest gorzka, jeśli tak po prostu ją zmielisz? Mąkę koksową czy migdałową kupuje już częściowo odtłuszczoną, bo używam ich głównie do placków, więc wszystkie cenne tłuszcze jakie posiadają i tak by uległy zniszczeniu. Muszę kiedyś spróbować zmielić ryż :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie mąka jaglana jest nieco gorzkawa, ale po wymieszaniu jej z inną mąką w ogóle tego nie czuć.

      Usuń
  2. Ja też zazwyczaj kupuję mąki gotowe. Może teraz wypróbuję przepis na mąkę kokosową.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jesli chodzi o platki owsiane to jakie wybrac do maki? Blyskawiczne,gorskie czy zwykle;)?

    OdpowiedzUsuń
  4. Tutaj bardzo ważny jest dobry młynek. To ma ogromne znaczenie. Warto o tym nieco poczytać. Takie młynki może nie są super tanie, ale jak ktoś chce sam robić mąkę to podstawa. Chodzi mi o coś takiego- http://www.tobio.pl/mlynek-do-mielenia-maki-ligno-manual.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Owies jest zbożem glutenowym. Bezglutenowej mąki owsianej nie zrobi się ze "zwykłych płatków".

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz. Miło mi, że tutaj jesteś.